Forum adresimiz aktif olmuştur.
Üye alımlarımız devam etmektedir
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nedir?
Konu Sahibi: Nazlıcan Özcan, Kategori: Gündem, 0 Yorum, 426 Okunma
BU KONUYU DEĞERLENDİR
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Üye
5
Mesajlar
5
Konular
0
Rep Puanı
03-07-2021, 01:18 AM
#1
Günümüzde Sevgililer Günü gibi kapitalist sistemin bir yardakçısı olarak görünse bile aslında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bir kutlama değildir, bu bir anma günüdür temelinde can yakıcı bir mücadele yatar.

Kaynaklarda 8 Mart 1857'de New York'ta bir dokuma fabrikasında çalışan işçilerin, uzun çalışma saatlerine, yetersiz ücrete, sağlıksız yaşam koşullarına karşı yaptıkları başkaldırı ve grev sonucunda polislerin işçileri fabrikaya kilitlemelerinin ardından çıkan yangından kurtulamayan 120 kadın işçi yanarak hayatını kaybediyor bir nevi katlediliyor, yani 8 Mart'ın temelinde işçilerin emeklerinin karşılığını alma istekleri ve insanca yaşama koşulları talep etmeleri yatıyor. Bu mücadelenin yaygınlaşmasıyla, tam 54 yıl sonra ilk kez 1911 yılında "Uluslararası Kadınlar Günü" olarak anılmaya başlanıyor. 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda ise adı "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" adını alıyor. İlerleyen zamanlarda tekrar "Dünya Kadınlar Günü "olarak anılmaya başlansada "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak anılmasının çok daha anlamlı olacağı kanısındayım. Türkiye'de ise ilk kez 1921 yılında iki kız kardeş olan Rahime Selimova ve Cemile Nuşirvanova öncülüğü ile "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak anılmaya başlandı.

Geçmişten günümüze bir nebze olsun bazı şeyleri aşabilmiş olsakta hala tabular yıkılmış sayılmaz. Kadının yeri evi değildir, kadın bedeninden ibaret değildir, ev işleri kadına özgü değildir ve kadın elinin hamuruyla her işin üstesinden gelebilir.

Kadınların ve erkeklerin yaşamın her alanında eşit adımlarla yürüyebileceği bir geleceğe...


-Nazlıcan ÖZCAN
"Çok fazla düşünüyor ama çok az hissediyoruz."

-C. Chaplin  Angel


Hızlı Menü: